Yükleniyor...

el Camino de Santiago

Sarı Deniz Kabuğunun İzinde

Avrupa’nın Hac Yolu

El Camino de Santiago, Way of St. James, Aziz Yakub Yolu… İspanya’da Galiçya özerk bölgesinin başkenti olan Santiago de Compostela’da yine aynı adla anılan  Katedral’de son bulan hac yollarının genel adı.

İspanya, Fransa ve Portekiz’de pek çok değişik yerden başlayarak, farklı rotalar çizerek ulaşan onlarca farklı St. James Yolu bulunuyor. Camino de Santiago’nun (kısaca Camino) en çok yürünen ve popüler rotası ise, İspanya-Fransa sınırında bir köyden, St. Jean-Pied-de-Port’tan başlayan 780 km uzunluğundaki Fransız Yolu. Fransız Yolu’nun tamamı 31 etaptan oluşuyor yani bir aylık sürede yürünebiliyor. İkinci en popüler rota Portekiz Yolu. Ardından Kuzey Yolu, İlkel Yol, İngiliz Yolu ve diğerler geliyor.

Fransız Yolu, 1993 yılında UNCESCO Dünya Miras Listesine alınmış. 2015’te yapılan güncelleme ile birlikte kuzey İspanya’da yaklaşık 1.500 km uzunluğundaki Camino rotaları da dahil edilerek kapsam genişletilmiş. Sadece yolun kendisi değil, kiliseler, hastaneler, oteller ve hatta köprüler hacıların ihtiyaçlarını gideren önemli unsurlar bütünü olarak dünya mirası olarak addedilmiş.

El Camino de Santiago’yu her yıl, her yaştan, her dilden ve dinden yüzbinlerce insan, yüzlerce kilometreyi, yürüyerekbisikletle veya at üstünde tamamlıyor. Orijinal olarak bir hac yolu iken bugün dünyanın her yerinden misafir ağırlayan kültürel bir yürüyüş yolu haline gelmiş. Farklı coğrafyalarda bulunmanın keyfine varmak, doğayla içiçe olmak, kendi başına kalmak, hayatın anlamını bulmak, önemli kararlarını vermek, sigarayı bırakmak ya da sadece güzel vakit geçirmek gibi herhangi bir amaç sizi Camino’ya yönlendirebilir. Hangi amaçla, hangi rotayı seçerseniz seçin, ister yalnız başınıza ister grupla yürüyün, bu eşsiz yolda binlerce Deniz Kabuğu ve Sarı Ok size yol göstericilik yapıyor…

 
 
PROGRAMLAR

Camino de Santiago: Yıldız Tarlasına Yürüyüş6 - 14 Eylül
9 Gün
Doludolu
Camino de Santiago: Yıldız Tarlasına Yürüyüş13 - 21 Haziran 2020
9 Gün
3+kayıta kapalı

Program Show Sidebar Hide Sidebar

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url