Yükleniyor...

Karia Yolu

Karia Yolu, Muğla ve Aydın illerini kapsayan Türkiye’nin en uzun mesafeli trekking rotasıdır. İsmini antik çağda bu bölgede yaşamış Karia medeniyetinden alan rota çok sayıdaki köyden, el değmemiş koylardan, zeytin ve badem ağaçları ile dolu tepelerden ve irili ufaklı, kimisi sadece yürüyerek ulaşılabilen antik kentlerden geçer. Bafa gölü yakınlarından başlayarak Milas üzerinden Gökova’ya uzanan iç Karia, Gökova’dan Körfezin güneyine doğru devam ederek Knidostan geri dönen Datça yarımadası, Hisarönü yakınlarından başlayıp  Bozburun yarımadasının en batı noktasını dolaşarak İçmelere uzanan Bozburun ve Yatağan yakınlarından başlayıp Muğla’dan geçerek Akyaka’da devam parkurlarla birleşen Muğla-Akyaka parkurları ile 4 ana koldan oluşur. Ayrıca Dalyan yakınlarındaki Ekincik koyu ile Kaunos antik kenti arasındaka kısa bir parkuru vardır.

Tamamı yürüyüş temposuna bağlı olarak tamamını 40 ile 50 gün arasında süren yolun ideal yürüme zamanı Mart – Nisan, ve Ekim – Kasım aylarıdır.

Biraz yorulmayı göze alan ortalama sağlık ve kondisyondaki herkesin yürüyebileceği doğa ve tarihin iç içe geçtiği seçilmiş parkurlar çoğunlukla deniz kenarından, zaman zaman unutulmaz manzaralar sunan tepelerden geçer. Küçük sırt çantaları ile yapılan yürüyüşler boyunca yüzme molaları verilir. Katılımcıların yürüme istek ve performanslarına göre alternatif rotalar sunulur. Konaklamalar doğayla içi içe, sakin ve huzurlu butik otellerde ve bungalovlarda yapılır.

Programlar 2023

Etkinlik bulunamadı!
Program Show Sidebar Hide Sidebar

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url