Yükleniyor...

Nepal & Everest & Annapurna

Himalayaların Sonsuzluğa Yükselen Zirveleri

DÜNYANIN ZİRVESİNE YÜRÜYÜŞ

Everest Ana Kamp yürüşü Dünyanın en prestijli yürüyüş rotasıdır.  Kahtmandu Lukla uçuşu ile birlikte 12-15 gün arasında tamamlanabilen yürüyüş, renki bir Kathmandu gezisinden sonra Lukla’ya yapılan adrenalin dolu bir uçuşla başlar. 2500 metrelerden başlayan yürüyüş boyunca günlük 500 metrelere varan yükselişler gerçekleştirilir. 1953 yılında Everestin zirvesine yapılan ilk başarılı tırmanıştan sonra açılan rota, vadileri yaran çoşkun nehirlerden ve yeşilin her tonunu barındıran ormanlardan geçer. Namche’den sonra modern dünyadan yavaş yavaş uzaklaşan rota boyunca Şerpa köylerinde konaklamak mümkündür.

Unesco Dünya Kültür Mirası listesindeki Khumbu vadisinde ve Sagarmatha Ulusal Parkında yapılan bu yürüyüş, Dünyanın en yüksek zirvesi Everesti görmenin yanında, Şerpaların mistik yaşantılarına tanıklık etmeye imkan sağlar. Yürüyüş boyunca ilerlenen Khumbu Vadisi, aynı zamanda Tibet budizminin ve kültürünün, yüksek zirvelerle buluştuğu benzersiz bir yaşam alanıdır. Bitki ve hayvan çeşitliliği açısından zengin rota, dünyanın en yüksek yerleşimleri arasındaki Şerpa köyleri ve  Tibet budist tapınakları boyunca ilerler.

Himalayaların Yüksek Zirveleri

Everest ana kamp yürüyşü aynı zamanda Himalayaların muhteşem zirveleri için bir manzara noktasıdır. Dünyanın en yüksek zirvesi olan Everestin(8848m) dışında, Nuptse (7855m), Pumori (7161m), Changeset (7550m), Lingerie (6679m), Amadablam (6856m), Thamserku (6723m), Kantega( 6685m), Kusum Khagaru (6367m), Kongde (6011m),  Twache (6367m), Cholaste (6335m), Lobuche (6145m), Honku (6119m) görülen altıbin metre üzerindeki zirvelerden bazılarıdır.

Zormu?

Tepeler ve düzlükler arasında yeralan Kumhu vadisinde uzanan rota genellikle iniş çıkışlardan, zaman zamanda düz hatlardan oluşur. Rotadaki iniş ve çıkışlar yüksek irtifaya uyum sağlamak için yeterli zamanı sağlamaya yardımcı olur. Ana Kamp rotası genel olarak orta zor(6/8) bir yüksek irtifa yürüyüşü olarak derecelendirilmektedir. Yürüyüş veya dağcılık deneyimi gerektirmemekle birlikte yeterli dayanım ve kondisyona sahip olmak gereklidir. Everest ana kamp yürüyüşü tırmanma yada dağcılık değil, yavaş tempoda yapılan bir yüksek irtifa yürüyüşüdür. Krampon, halat vb. özel ekipmanlara ihtiyaç duyulmaz. Günlük 5-6 saat süren yürüyüşler, yavaş tempoda ve günlük ihtiyaçların taşınacağı bir sırt çantası ile yapılır ve genellikle sabah yürüyüş, öğleden sonra dinlenme şeklinde bir planlama ile gerçekleştirilir. Yüksek irtifadan dolayı deniz seviyesine göre oksijenin yarı yarıya azaldığı bölgeye yapılan bu yürüyüşün püf noktası, iyi bir planlama, yavaş yavaş yükselme, iyi beslenme ve yeterince dinlenmedir.

PROGRAMLAR 2023

Etkinlik bulunamadı!
Program Show Sidebar Hide Sidebar

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url